به سبک بولت : ۹ درس موفقیت از رقابت های دیوانه وار یوسین بولت در المپیک ریو

Usain Bolt یا یوسین بولت در المپیک ریو، نه تنها خرامان خرامان در آغوش موفقیت رفت، بلکه در طول مسیر، از دروس قدرتمند موفقیت نیز استفاده کرد، شما هم میتوانید.
شاید بحث سر این باشد که Usain Bolt سریع است.
من سریع نیستم، شاید مثل یک گاو دریایی که در ساحل پر از جلبک دست و پا میزند، حرکت میکنم. اما در یادگیری دروس کاربردی از سریع ترین انسان دنیا و شادی های مبهوت کننده اش در ریو که برای موفقیت کسب و کار (و زندگی) قابل استفاده است، سریع هستم.
حال به این ۹ درس مفید می¬پردازیم:

۱- بگذارید هدفتان شما را به پیش براند

Bolt معتقدست که هدفش این است که از استعدادها و موفقیتش به عنوان ابزاری جادویی استفاده کند که او را به کشورش بازمی¬گرداند. لحظاتی پس از برنده شدن تاریخی مدال طلای ۱۰۰ متر برای سومین بار پیاپی، در توئیتر خود اینگونه نوشت: جامائیکا ایستاد ، این به خاطر شما مردم ]سرزمین[ من است.

Usain Bolt

او رسما اعلام کرده است که فقط، در جامائیکا عکس تبلیغاتی میگیرد تا بدین وسیله برای ساکنین محلی اشتغال¬زایی کند. او زندگی میکند تا بدود و میدود تا به دیگران کمک کند که زنده بمانند.
هدف شما و اساسی ترین دلیل شما برای کاری که انجام میدهید، چیست؟ این موضوع را با دقت موشکافی کنید. هدفتان را به چیزی فراتر از خودتان تعمیم دهید. بگذارید الهام بگیرد و شما را در تمام فراز و نشیبها، حفظ کند.

۲- در مورد چیزی که میخواهید از شما به یادگار بماند، شفاف صحبت کنید.

Bolt در ریو درمورد میراث مطلوبش، کاملا واضح صحبت میکرد. او میخواست میراث خود را با اول شدن و کسب سه مدال متوالی در سه رویداد متوالی و متفاوت، مستحکم کند.
موفقیتی دلچسب و فراموش¬نشدنی.
میراث خود را به وضوح مشخص و آن را در مقابل دید خود حفظ کنید، این کار به شما کمک میکند که چشم انداز خود را حفظ کرده و به خود انرژی بدهید تا حرکت رو به جلو به سمت موفقیت را در خود حفظ نمایید.

۳- همه چیز به لحظه قهرمانی بستگی دارد

Bolt در مصاحبه های متعدد در ریو گفت: «من به خاطر این لحظات زندگی میکنم».
پیش از آنکه این لحظات فرا برسد، آن را دریابید، مشتاقانه برایش برنامه ریزی و تمرین کنید تا زمانی که فرا برسد. اقدامات دلاورانه فقط از شما سر میزند. شک را از خود دور کرده و قدم اول را بردارید و تا خط پایان، با خودباوری حرکت کنید.

۴- برای رشد حداکثری، گروه خود را دوباره سازماندهی کنید

Bolt خودش را فقط دونده دوی سرعت نمی¬داند بلکه از جنبه سرگرمی نیز به آن نگاه میکند. او اغلب میگوید که میخواهد هوادارانش را سرگرم کند، اتفاقا او با این سرگرمی، به سرمایه خالصی حدودا بیش از ۶۰ میلیون دلار دست یافته است.
آیا به دنبال این هستید که کسب و کار خود را رشد بدهید؟ گروهی که در آن به رقابت می¬پردازید را مجددا سازماندهی کنید و توسعه دهید. از خودتان بپرسید: «من واقعا در چه کسب و کاری هستم؟» شما در کار پودر لباسشویی نیستید، بلکه در کار مراقبت از لباس هستید. در کار غلات نیستید، بلکه در کار سبک زندگی سالم هستید .
برای رشد سریعتر، بلندنظر باشید (نه کوته نگر)

۵- تمرکز و سرگرمی با هم هستند

همانطور که Bob Costas در تلویزیون زیرکانه گزارش میکرد (صرف نظر از مشکل چشمی که گرفته)، عملکرد Bolt نیز لذت بخش است.
هیچ کسی درمورد تمرکزش سوال نپرسید و کسی سوال نکرد که آیا او دارد لذت می¬برد. شما هم میتوانید شور و هیجان لذت بخشی را به محل کارتان بیاورید و با آن موفق شوید.

۶- با کوهی از اعتماد به نفس، تردیدکنندگان را شکست دهید.

Bolt رک و راست درمورد کسانی که نسبت به او تردید داشتند، صحبت میکرد. آنها واقعا خیال میکردند که روحیه Bolt را تضعیف کرده اند.
او با اعتماد به نفس بی¬عیب و نقص خود، به سادگی جواب آنها را داد، شما نیز همینطور باشید. وقتی در چنین موقعیتی قرار می¬گیرید، از شک و تردید دیگران نسبت به خود، تاثیر نپذیرید و اجازه ندهید اعتماد به نفس شما را سرکوب کنند. هر روز یک انتخاب دارید، بذر رشد و بالندگی بکارید یا بذر شک و تردید.

۷- به رقابت خود احترام بگذارید

برخی میگویند که اعتماد به نفس Bolt به بی احترامی و تکبر تبدیل شده است. من محترمانه این حرف را رد میکنم.
Bolt اغلب برای اینکه به سرود ملی کشورهای رقیب توجه کند، مصاحبه را نیمه کاره میگذاشت. می-پرسید آیا این از اخلاق رقابت است؟ شک نکنید که همینطور ست. بی احترامی به رقابت است؟ به هیچ وجه.
این رویکرد به او کمک کرده است که برای خودش یک برند بسازد. این کار به شما هم کمک میکند.

۸- همه انسان ها را ببخشید، حتی خودتان را، و از این بخشش به عنوان انرژی استفاده کنید.

گزارشگران در مسابقات ریو، جریان فرد فیلمبرداری را بازگو میکردند که در حالی که بر روی Segway در حال فیلمبرداری است، با Bolt که در حال شادی پس از برنده شدن در دوی ۲۰۰ متر المپیک پکن بود، برخورد میکند. سپس مرد فیلمبردار با هدیه دادن دستبند یادگاری چینی به Bolt، از او عذرخواهی کرد. Bolt در مسابقه بعدی خود آن دستبند را به دست کرد و برنده شد. Bolt این حق را داشت که عصبانی شود، خطر آسیب دیدگی از بیخ گوشش گذشت. اما در عوض، فیلمبردار را بخشید و از این بخشش به عنوان نیرویی برای موفقیت استفاده کرد.

۹- وقتی به هدف نزدیک شدید، سرعت را کم نکنید

سرعت Bolt هنگام خروج از گیت، اغلب با سرعت رقبایش یکسان نیست. اما رقبایش تقریبا در اواسط مسیر، آثار خستگی از خود نشان میدهند. Bolt اینگونه نیست.
او چشم از هدف برنمیدارد، هرگز سرعتش را کم نمیکند، حتی دوربین کنترل عبور از خط پایان را هم جا میگذارد.
اگر قبلا سعی و تلاش نکردید و شروع خوبی نداشتید، فراموش کنید. به برداشتن گام های بلند، به خصوص زمانی که به خط پایان نزدیک میشوید، ادامه دهید. موفقیت از آن شما خواهد بود به شرطی که فقط ادامه دهید.

این متن برگردان و ویرایشی بود از inc.com امیدوارم با مطالعه و بکار بردن این مطالب بتوانید عملکردهای فردی و تیمی خود را بهبود داده و نتایج بهتری کسب نمایید .

۱۳۹۶-۹-۷ ۲۳:۰۶:۳۱ +۰۰:۰۰

About the Author:

امین کاچار
دیگر حاشیه امنی برای محصولات شما در بازار رقابت وجود نخواهد داشت. تکنولوژی و فناوری اطلاعات سرعت تغییرات را صد چندان کرده است. حالا برای رسیدن به یک سطح امن از رقابت و دوری از جنگ قیمت توانمندی های جدیدی را نیاز داریم. در این زمان فرآیندهای بالغ بازاریابی و فروش و افراد و تیم های توانمند شده و سازماندهی شده قابلیت ها و مزیت های رقابتی کسب و کارهای برنده خواهد بود.